wtorek, 24 września 2013

Choroba Alzheimera – dieta.



Parę dni temu skończyłam czytać powieść pt. „Motyl” Lisy Genovy. Książka ta opowiada o 50 letniej kobiecie, u której wykryto chorobę Alzheimera o wczesnym początku. Alice – główna bohaterka jest kobietą sukcesu, nauczycielem na Harvardzie. Ma wspaniałego męża oraz trójkę dorosłych dzieci. Wiadomość o chorobie zmienia jej życie oraz jej bliskich. Gorąco zachęcam do przeczytania tej książki wszystkie osoby, nie tylko te, które mają na co dzień do czynienia z osobami chorymi na Alzheimera. Książka jest wzruszająca, pełna emocji. Polecam.



Choroba Alzheimera to nic innego, jak choroba ośrodkowego układu nerwowego. Polega na odkładaniu się w mózgu substancji białkowej (amyloidu). Amyloid utrudnia pracę komórki nerwowej i może powodować jej śmierć.

Objawy:
- zaburzenia pamięci krótkotrwałej
- uczucie zagubienia
-  brak orientacji czasu i przestrzeni
- trudności w wykonywaniu czynności życia codziennego (chodzenie, połykanie, ubieranie, nietrzymanie moczu).

Zainspirowana tą książką chciałabym napisać kilka słów o tym,  jaką powinno stosować się dietę w tej chorobie. Stosowanie samej diety niestety nikogo nie uzdrowi, ale może chociaż pomoże złagodzić jej przebieg.

W chorobie Alzheimera zalecana jest dieta śródziemnomorska. 

W diecie tej dominują owoce i warzywa, jest bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe oraz ryby i owoce morza. 

Jest to dieta o obniżonej zawartości tłuszczu (dieta bogato tłuszczowa nasila objawy Alzheimera). Należy wyeliminować tłuszcze zwierzęce (smalec, słonina, boczek, łój) na rzecz roślinnych; szczególnie zalecana jest oliwa z oliwek. Należy także zrezygnować z tłustych gatunków mięsa (wieprzowina) i zastąpić je mięsem o małej zawartości tłuszczu (drób). 

Zaleca się spożywanie co najmniej 2 razy w tygodniu tłustych ryb morskich, jak śledź, łosoś i makrela, ponieważ zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3. Niedobór omega 3 może powodować obniżenie poziomu serotoniny w mózgu.

Zalecane jest spożywanie produktów bogatych w witaminę E, której doskonałym źródłem są oleje roślinne, szczególnie słonecznikowy. Znajdziemy ją także w szpinaku, kukurydzy, sałacie i żółtku jaja.

W diecie należy wprowadzić produkty bogate w witaminę C (zapraszam do przeczytania osobnej notki, poświęconej tej witaminie).

Nie wolno zapominać o kwasie foliowym, którego niedobór zwiększa ryzyko rozwoju demencji  trzykrotnie. Źródłem kwasu foliowego są zielone warzywa liściaste jak: jarmuż, sałata, szpinak, a także brokuły i pełne ziarna zbóż.

W chorobie Alzheimera należy ograniczyć węglowodany proste oraz kaloryczność.  

W diecie unikamy spożywania żółtych serów oraz słodkiego mleka, które można zastąpić jogurtem naturalnym i kefirem.

4 komentarze:

  1. U mnie z rybami i ograniczaniu węglowodanów jest mały problem. A Alzheimer to straszna choroba, to okropne jak człowiek powoli przestaje rozpoznawać rzeczywistość w jakiej się znajduje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam kiedyś, że herbata z cytryną zwiększa ryzyko zapadnięcia na Alzheimera. Co prawda biorę ogromną poprawkę na takie newsy z onetu, ale i tak się trochę cykam...

    OdpowiedzUsuń
  3. CHOROBA ALZHEIMERA. MOŻNA Z NIĄ ŻYĆ! *****

    ODŻYWIANIE PRZY CHOROBIE ALZHEIMERA / OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

    1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
    INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

    2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
    NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

    3. Puenta to tabele:
    IŻ PRODUKTU.

    P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

    4. Wykluczamy jednak z diety (niezdrowe dla człowieka) tzw:
    WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

    OdpowiedzUsuń
  4. 25 years old Librarian Taddeusz Murphy, hailing from Sault Ste. Marie enjoys watching movies like Chimes at Midnight (Campanadas a medianoche) and tabletop games. Took a trip to Gondwana Rainforests of Australia and drives a Ferrari 500 Mondial Spider Series I. oryginalne zrodlo

    OdpowiedzUsuń