poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Jedno ziarnko pieprzu dodaje smaku potrawie, każde następne odbiera apetyt.



        Od pewnego czasu bardzo modne stały się diety alternatywne. Do jednych z nich należy dieta 3D Chili, która oparta jest na stosowaniu przypraw z 3 grup kolorów. Przyprawy czerwone jak chili, pieprz czarny, papryka ostra, curry. Przyprawy żółte: cynamon, kardamon i imbir oraz przyprawy zielone: mięta, bazylia, tymianek, szałwia, oregano i czosnek. Osobiście nie jestem zwolenniczką stosowania diet alternatywnych, dlatego nie będę opisywać „zalet” i wad tej diety.      W tym poście chciałabym skupić się raczej na właściwościach poszczególnych przypraw, które często goszczą w naszej kuchni.

Bazylia – pomaga skutecznie zwalczać wzdęcia oraz niestrawność, wpływa korzystnie na układ nerwowy, zmniejsza nadpobudliwość, działa przeciwdepresyjnie, ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.       Warto wiedzieć, że świeża bazylia w doniczce skutecznie odstrasza owady. 



Mięta – odgrywa dużą rolę w dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym, podobnie jak bazylia zapobiega wzdęciom, zalecana jest w kolce jelitowej, schorzeniach wątroby. Pomaga w bezsenności może być stosowana w stanach zapalnych do płukania jamy ustnej i gardła.

Majeranek -  działa przeciwzapalnie, przeciwskurczowo i wykrztuśnie,                 jest skuteczny w walce z migreną oraz astmą.

Cynamon – poprawia pamięć, łagodzi bóle miesiączkowe, wspomaga leczenie infekcji wywołanych przez drożdże oraz zwalcza trądzik. Reguluje poziom cukru we krwi dzięki czemu zapobiega rozwojowi cukrzycy. 

 Tymianek – wpływa korzystnie na układ oddechowy, wykazuje działanie odkażające, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny oskrzelowej, łagodzi kaszel.        Ponadto zapobiega wypadaniu włosów oraz usuwa łupież.

 

Curry – warto wiedzieć, że curry to nie pojedyncza przyprawa, ale grupa przypraw takich jak: kurkuma, imbir, pieprz czarny, chili i czosnek. Największe znaczenie zdrowotne ma kurkuma, która obniża poziom cholesterolu, stosowana jest w dolegliwościach przewodu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia), ma właściwości przeciwnowotworowe.

Goździki – zwalczają bóle reumatyczne, zwiększają wydzielanie soków trawiennych, zalecane są przy wzdęciach i biegunkach, pomagają zwalczyć nieświeży oddech.

3 komentarze:

  1. Bardzo mądre informacje wielu ludzi stosuje i tylko zwraca uwagę na walory smakowe a tu nie tylko bo jak duże mają znaczenie te przyprawy od storny zdrowotnej

    OdpowiedzUsuń
  2. O tymianku i goździkach to wiedziałam, a z diet alternatywnych to w jednym serialu była mowa o diecie alfabetycznej, czyli jedzenie tylko rzeczy zaczynających się na daną literę, mam nadzieje, że to było tylko prześmiewcze ;D

    OdpowiedzUsuń